Je to akoby súťaž, čo si s mamou dávame. Ja rýchlo hlcem, ona sa len tak vŕta v jedle. Nie je hladná, najedla sa už pri varení. Pozoroval som ju, ako varí. Bezmyšlienkovite ochutnávala, každú chvíľu. Svoju porciu zjedla vopred. Potom pri večeri sedí a samozrejme, že nie je hladná. Myslím, že si to vôbec neuvedomuje.
Cieľová rovinka: Keď mama usúdi, že sa navŕtala dosť, nahlas vzdychne, vstane od stola, zoberie svoje rozbabrané jedlo, prázdny tanier a ide si poplakať do kuchyne. Ak zjem večeru skôr, ako sa ona pohne, môžem vstať od stola prvý, rýchlo odniesť tanier do kuchyne a zmiznúť do svojej izby. A nemusím sa na ňu dívať, ako stojí nad výlevkou a vzlyká.
S otcom si nemusím robiť starosti. Bezmyšlienkovite do seba súka jedlo. Akékoľvek. Keby dostal piliny s listom šalátu, zo zvyku nechá šalát bokom a zje piliny. Kedysi bol vyberavý. Ale to bolo ešte predtým, ako sa z neho stal starý človek. Vníma ma ako kohosi, kto tam je. Ani keby som sa navliekol do kostýmu zajačieho maskota futbalového družstva a kyvkal polmetrovými ušami, nevšimol by si ma.
Dnes som to nezvládol. Ryba bola kostnatá. Ešte donedávna by som sa aj obával o otca, že pri tom automatickom jedle sa mu nejaká zapichne do krku, ale už sa ani ja nestarám. Babral som sa s kosťami, tak nečudo, že ma mama predbehla. Pri prplaní sa v jedle nezáleží na jedle, ale na čase, ktorý je mu prplajúca sa osoba ochotná venovať.
Ťažký povzdych ukončil súťaž. Mama sa nahla, aby vzala prázdny tanier. Tá predstava, že ju zase uvidím, ako vzlyká do drezu, ma takmer zrazila do stoličky. Aktivizoval sa vo mne pud sebazáchovy a vyhŕkol som na tú bielu ruku nad bielym tanierom: „Sťahujem sa k Aďovi.“
Ruka znehybnela, potom sa pomaly stiahla. „Sťahuješ?“
„Sťahujem,“ potvrdil som.
Pozrela bezradne na otca. Neviem, či bol vo svojom štandardnom vzdialenom svete, alebo sa doňho stiahol ešte hlbšie, lebo vôbec nereagoval.
Mama si položila ruku na hrdlo. Videla sa tak v správach, pôsobilo to tak tragicky, nuž si zvykla na toto gesto.
„Prečo?“ spýtala sa.
„To je snáď logické. Aby sme spolu žili, musíme spolu žiť,“ odvetil som sucho, prehltol som posledné sústo a snažiac sa neponáhľať som prázdny tanier odniesol do kuchyne.
V bezpečí svojej izby, kam nikto z nich nechodil, som zavolal Aďovi.
„Platí stále tá tvoja ponuka, že sa môžem k tebe nasťahovať?“ vystrelil som namiesto pozdravu.
„Príď,“ povedal jednoducho.
Obaja sme vedeli: okamžite.
Vedel som, že toho veľa nemám, ale poznanie, ako rýchlo sa dokážem zbaliť a odsťahovať, bolo takmer otriasajúce. Nelúčil som sa, nemal som s kým. Otec sa vytratil do dielne, mama nariekala v kuchyni.
Zbohom, rodný dom. Keď sa dostanem k nejakým sedatívam, budem sem chodiť na návštevy. Ale nikdy nie na večere. Nikdy.
Aďo človeka upokojuje už len svojou prítomnosťou. Nemá blbé reči, chápe, nepoužíva frázy. Povie, že miluje môj hrozný raťafák. Týmito slovami. Aďo je moja záchrana. Zabránil mi, aby som znenávidel všetkých ľudí. Najmä tých najbližších. Pomohol mi, aby som prestal nenávidieť Miloša.
„Bože!“ zhíkne Aďo. Rozvaľuje sa na gauči a lenivo prepína kanály. Narazil na popoludňajšie slepačie vysielanie. A tam tróni moja matka.
Aďo na ňu vyvaľuje oči a ja sa nedokážem ani pohnúť, aj keď mám chuť skočiť po ovládači a prepnúť to.
„...našla napriek svojej bolesti silu pomôcť iným,“ hovorí profesionálne súcitná moderátorka a obráti sa na matku.
„Dobrý deň,“ hlesne matka.
Užasnuto to sledujem. Dostala nejakú cenu za hlboko ľudský počin. Teraz pohnutým hlasom rozpráva o svojom synčekovi Milošovi. Jej obraz zmizne a nahrádza ho defilé starých fotiek. Na všetkých je Miloš. Ako bábätko. Ako prvák. Ako maturant. Fotka s mamou na promócii. Mama rozpráva. Aký bol. Živý, talentovaný, úspešný, v rozpuku síl. Ľudia ho mali radi.
Toho zmoka, to druhé, škaredé, krpaté decko s veľkým nosom, nespomína. Akoby nebolo. Ani ten dospelý, stále škaredý, krpatý chlap s veľkým nosom, čo sa vôbec nevydaril, a ešte je aj buzerant.
„Ale potom prišla tá nehoda,“ napovie jej moderátorka. Mame sa v očiach zalesknú slzy. Prikývne. Hmlisto načrtne, ako nezodpovedný vodič pripravil o život jej synčeka. „V nemocnici nám povedali, že... nastala mozgová smrť,“ spomína mama.
To si pamätám. Otec nechápavo, bezbranne stojí a díva sa na mladú lekárku, ktorá sa snaží byť empatická, ústretová a šetrná. Matka stojí pri ňom a vrieska: „Čo to znamená? Čo to znamená?“ Lekárka sa jej niečo snaží vysvetliť, ale ona ju nepočúva. „Čo to znamená?“ vykríkne.
Trasú sa mi kolená, mám v hrdle guču. Preglgnem a takmer zakričím: „Miloš je mŕtvy. Teoreticky stále žije, ale keď ho odpoja od prístrojov, okamžite zomrie.“
Nastane ticho. Všetci traja sa na mňa užasnuto zahľadia.
„...no vtedy ste urobili ťažké rozhodnutie,“ posúva ju ďalej moderátorka.
Mama si pritláčala päste na líca, otvárala nemo ústa a v totálnom šoku sa na mňa dívala. Akoby som povedal čosi nehorázne. Akoby som nesmel povedať, že Miloš je mŕtvy.
„Ale... neodpoja ho?“ zapípal otec. Najprv som si myslel, že mi pripomína dieťa, až potom som pochopil, že práve vtedy sa z neho stal starý človek: neistý, ustráchaný, nerozumejúci okolitému svetu.
Lekárka opäť začala čosi rozprávať, ale zmysel jej slov si moji rodičia nedokázali vybaliť z jemnej vaty eufemizmov.
„Nebude ho treba odpájať,“ prerušil som ju netrpezlivo. „Je len otázkou času, kedy mu zlyhá srdce.“
Mama sa vzlykavo nadýchla. Otec sa na mňa stále ohúrene díval. Obrátil som sa na lekárku a doslova vyštekol: „Chcete ho na orgány, však?“
Zaodŕhala. „Chcela som len...“
„Na orgány,“ nedal som jej dopovedať. „Choďte po papiere, my sa tu o tom porozprávame,“ zavelil som. Neodporovala, zmizla rýchlejšie ako dym.
„To vedomie, že niekomu pomôže žiť, nás posilňovalo,“ hovorí mama, oči sa jej topia v slzách. Ako mne vtedy.
„Oni ho zabijú!“ vykríkla matka, keď pochopila, že má podpísať súhlas s tým, aby Milošovi vyrezali všetky použiteľné orgány.
„Je mŕtvy,“ zopakoval som. Nechápal som, kde sa vo mne berú slzy, ani prečo plačem. S Milošom sme si nikdy neboli blízki, nemali sme nič spoločné. Vlastne som existoval takmer mimo celej rodiny. Vždy.
„Vraveli, že dýcha!“ kričala matka.
„Dýcha zaňho stroj. Je mŕtvy,“ odporoval som.
Vo dverách sa ostýchavo zjavila lekárka. Vyzerala, že celá situácia je jej viac ako nepríjemná. Spýtavo pozrela na mňa.
„Podpíšte to,“ povedal som rodičom ticho.
Podpísali.
„Môžeme ho vidieť?“ spýtal sa otec tým detským hláskom starca.
Lekárka zdráhavo prikývla.
„Ja nejdem. Nechcem ho vidieť mŕtveho.“ Konečne sa hlas zatriasol aj mne.
Rodičia zastali na polceste a bezradne sa dívali striedavo na doktorku a na mňa. Potom si mama sadla do najbližšieho kresla a rozplakala sa. Otec stál bezmocne nad ňou, bezradný, zmätený a z ničoho nič starý človek.
„Vypni to,“ poviem konečne. Aďo hľadá ovládač a kým odstrelí moderátorku do mŕtveho ticha, tá ešte stihne zhrnúť: „...príbeh ženy, ktorá stratila svoje dieťa.“
„Obidve deti,“ opravím ju a neteší ma to.
Komentáre
Parádne napísané
tažké rozhodnutie
usus, pôsobivý a vynikajúco vyrozpravaný príbeh...
...
nasadil si
zo života...
A po mojej pírpadnej smrti urobte to isté so mnou. Orgány von, mŕtvy človek je mŕtvy. Howgh.
nnno, ak sme už teda načali 'praktickú' rovinu príbehu...
ak by mal čo len zlomok promile šance, že sa zo stavu klinickej smrti dostane, čakal by som hoci aj roky a žiaden súhlas na odpojenie a použitie orgánov by som nedal ani zaboha...
keď už, radšej by som to nechal na prírodu.
Ďakujem všetkým
Príbeh samotný je vymyslený, ale nanešťastie má *veľmi* reálne korene. Nešlo mi v ňom o samotné darovanie orgánov, ale o tých živých, čo ostali po mŕtvom. O nich sa hovorí málo.
Príeh je možno smutný, ale ja to beriem optimisticky: rozprávač sa napokon zachránil, i keď veľa stratil.
A ešte: nešlo o klinickú smrť, ale o mozgovú smrť. Z kómy sa človek môže prebrať, ale po mozgovej smrti nie je šanca. Ľuďom v kóme sa ani neodoberajú orgány.
ursus, si ma teda upokojil...
Bohužiaľ
ursus, technickým a medicínskym dôvodom rozumiem...
Ak rodičia či iní príbuzní v stave šoku dajú súhlas a potom si to budú celý život vyčítať, možno si dokonca niekto z nich môže siahnuť na život, kto za to ponesie zodpovednosť???
a z čisto právneho hľadiska: pokiaľ viem, platná je len zmluva, ktorú zmluvné strany podpísujú pri plnom vedomí a bez nátlaku... dá sa v takomto prípade hovoriť o splnení týchto podmienok?
hogo
Z čisto právneho hľadiska na Slovensku platí tzv. predpokladaný súhlas, teda že po mozgovej smrti je človek automaticky kandidátom na darcu. Vyhnúť sa tomu dá zaregistrovaním sa v registri nedarcov a samozrejme lekári nikdy neodoberú orgány proti vôli príbuzných.
ursus, áno, zachádzame, no vari tým nič zlé nepáchame...
Myslíš, že ‘orgánove’ mafie nedokážu nad sebaprísnejší zákon vyzrieť???
Ad “na Slovensku platí tzv. predpokladaný súhlas“
Toto je stav, ktorý by sa mal preskúmať, mal by prejsť celospoločenskou diskusiou a prípadne by sa mal i zmeniť. Zdá sa ti logické, že príbuzní musia podnikať kroky, aby sa s ich zosnulým príbuzným čosi nestalo? Nebolo by logické a správne, aby boli na ťahu tí, ktorí majú na použití orgánov záujem (povedzme lekári, poisťovne, rezort zdravotníctva), aby napríklad cielenou kampaňou ľudí získavali pre zápis do registra DARCOV a nie ich buzerovali, aby sa zapisovali do registra NEDARCOV?
hogo
Z praxe: transplantácií je na Slovensku katastrofálne málo. Stav je skôr opačný - vhodní darcovia umierajú bez toho, aby im orgány odobrali. Ak sa nemýlim, ročne sa transplantuje menej ako desať sŕdc, zatiaľ čo stovky ľudí umierajú, lebo sa darcu nedočkajú.
Ad register darcov: áno, zdá sa mi to logické. Ak má niekto výhrady voči tomu, aby niekomu pomohol, tak nech si to vopred zariadi. V praxi by zavedenie registra darcov spôsobilo úplné zastavenie transplantácií. Je naivné si myslieť, že by ľudia vyvinuli nejakú činnosť, aby sa sami zapísali do toho registra. Mřtvymi darcami sú navyše v drvivej väčšine mladí ľudia, ktorých žiadna cielená kampa neosloví. Neveria totiž, že aj im sa to môže stať. Ja si tiež myslím, že budem žiť večne. :-)
Neviem si predstaviť, že by niekto môj blízky umieral a nenašiel sa preňho vhodný orgán, pretože všetkých tisíc ľudí v registri darcov sa má dobre, zatiaľ čo vedľa odpájajú od prístrojov vhodného darcu, ale keďže nie je v registri, môj blízky sa orgánu nedočká a zomrie o dva dni nato.
ursus
...ostatné deti ako keby ani neexistovali, matka nedokáže zasaviť slzy a otec sa uzavrie do svojho sveta a nekomunikuje.
Poznám veru rodinu, ktorej sa take niečo stalo,...naštastie na živé deti nezanevreli , matka to ako tak zvládla, aj keď sem-tam slza vypadne( sviatky )....ale veru bohužiaľ otec si vytvoril vlastný svet, kde riešením ako zahnať smútok je alkohol.....
ursus, vďaka za výmenu názorov...
osobne ma v tvojom príbehu skôr než dilema týkajúca sa odberu orgánov zaujalo to, že druhý syn bol pre rodičov psychologicky mŕtvy (možno už pred bratovou tragickou nehodou) a jeho sebazáchovné počínanie malo jasnú vnútornú logiku... mohlo sa dokonca premietnuť aj do jeho vecnosti pri rozhodovaní o odpojení brata od prístrojov (ale to už len špekulujem :)).
moja skúsenosť je, že dokonca aj v mnohých rodinách, kde nedošlo k úmrtiu jedného z detí, sú časté prípady, kedy jedno z detí trpí, lebo má (ne)opodstatnený pocit, že rodičia preferujú brata/sestru... takéto pocity sú nesmierne zraňujúce a riadne devastujú psychiku mladého človeka, často sú príčinou pre okolie nepochopiteľných vzbúr (drogovanie, pokusy o samovraždu, nenávisť k rodičom, ...).
Ja mám teraz také sci-fi obdobie...
hogo
ursus, ty si to úplne presne napísal :)))
Pacila sa mi forma
ancikrist, ako len diabolsky vidíš hogovi do duše...
ursus, si tu nový, tak dôležité info pre teba...
najlepší psychoanalytici na blog.sk sú ancikrist a jeho kocúr... a že ktorý je lepší?
ťažko povedať, raz sa zdá byť jeden, raz druhý... však sám posúdiš ;)
príbeh, ktorý má svoje grády...
Myslím, že to čo si v tom použil sa volá psychologizácia postáv...
Aj keď neviem si predstaviť seba, ako by som v danej situácii reagovala. Ale mamka z príbehu sa zachovala skutočne nefér voči vlastnému dieťaťu - pretože, ked prišla o jedno dieťa, mala sa snažiť aby neprišla aj o to druhé (k čomu vlastne aj trochu prispela)
Ale bolo to super..
hogofogo, ty moj maly schizofrenicky blbecek
ancikrist, to ste s kocúrom potrebovali až toľko času...
Hej!
ancikrist, k vecnej stránke tvojho odborného posudku...
vari na to stačí úspešná kariéra euro-bezdomovca??? ;)
ursus, ospravedlňujem sa, toto bojisko som si nevybral...